Koronavírus

Milí rodičia, milí pacienti!
Vitajte na našej novej webovej stránke!

Momentálne je vhodné navštíviť ambulanciu len po telefonickom dohovore!!! Kým sa život vráti do svojich starých (možno staronových) koľají, môžete si prečítať všetko, čo sme pre vás na našej stránke pripravili. Aby ste sa na nej vedeli orientovať, aby ste vedeli, kde sa dá čo nájsť. Snažili sme sa vložiť aj niektoré formuláre, aby ste ich nemuseli hľadať a mohli ich priniesť so sebou už vyplnené k vyšetreniu. Všetko však momentálne ovplyvňuje mimoriadna situácia.

18.10.2020 – história
Pandémia koronavírusu
Tak ako koronavírus ovplyvnil životy všetkých ľudí Slovenska a vlastne celého sveta, ovplyvňuje aj život v našej ambulancii a v ambulantnej komunite. Ovplyvnil takmer všetko, čo sme doteraz mali bežne zaužívané.
Chorých pacientov vyšetrujeme vždy len po telefonickom dohovore.
Rúška na ústach sa zmenili na respirátory, na očiach nám pribudli špeciálne okuliare a ochranné štíty, na rukách rukavice a na telo plášť. Dvere na poliklinike sú zamknuté a vy sa k nám dostanete až po telefonickom dohovore. Pri vašom telefonáte nám pomáhate rozpoznať, či je nevyhnutné vyšetrenie v ambulancii, posielate nám fotografie, videá. My sa vás pýtame štandardné otázky, ktoré by mohli identifikovať riziko nákazy koronavírusom. 

Ak je potrebné dieťa či pacienta vyšetriť, prichádzate v rúšku, dieťa len s jedným rodičom, vchod vám po telefonáte na pevnú linku spred dverí otvára sestrička. Sestrička Vás vyzve na dezinfekciu rúk a čakáte na lekára v izolačke. Po vyšetrení vždy miestnosť vyžiarime germicídnym žiaričom a tak sa staráme o vašu aj našu bezpečnosť.

Preventívne prehliadky
Počas platnosti zákona o núdzovom stave každým dňom dostávame nové a aktuálne metodické usmernenia od hlavného odborníka pre primárnu pediatriu, ktorými sme sa musime riadiť ako vojaci, ktorí sa riadia svojim generálom.  Podľa usmernení momentálne vykonávame riadne preventívne prehliadky a očkovania, naše kalendáre  aktuálne prispôsobujeme, sestrička aktívne telefonuje rodičom a informuje ich o prípadných zmenách termínov. Preventívne prehliadky realizujeme v ambulancii aj v doobedných hodinách. Vyšetrenie novorodencov sa v tomto období odporúča v ambulancii, za prísnych hygienických podmienok, len v doprovode matky. Riadime sa usmerneniami hlavného odborníka pre primárnu pediatriu a preto situácia v ambulancii je odlišná od tej, ktorá bola pred pandémiou koronavírusu. Ďakujeme, že to spolu s nami rešpektujete.

Každým dňom je viac a viac pozitívne testovaných príznakových aj bezpríznakových ľudí. Mnohé deti sa stanú kontaktami v škole alebo materskej škole. Je dobré vedieť, ako sa správne zachovať v situáciách, ktoré sme doteraz mnohí z nás nemuseli riešiť.

Prečítajte si, čo je potrebné vedieť a čo máte robiť, ak ste boli v úzkom kontakte s človekom pozitívnym na COVID 19,

Prečítajte si, čo je potrebné vedieť a čo máte robiť, ak ste boli pozitívne testovaní na COVID 19.

Informácie ohľadom OČR a PN v súvislosti s koronavírusom sledujte na Sociálnej poisťovni, resp. na https://korona.gov.sk/faq/ .

Ak bolo dieťa v úzkom kontakte s pozitívnou osobou v škole – vypisujete si OČR elektronicky cez Sociálnu poisťovňu.  Ak bolo dieťa v úzkom kontakte s pozitívnou osobou mimo školy – napr. s rodičom, OČR vystavujeme my. Všetkým pacientom, ktorí  boli pozitívne testovaní , vystavujeme OČR/ PN v ambulancii, realizujeme to po telefonickom rozhovore s rodičmi/pacientami a odosielame poštou priamo Sociálnej poisťovni. 

Ak je dieťa doma z dôvodu izolácie, či už  ako kontakt alebo chorý s potvrdeným ochorením COVID 19, do školy sa môže vrátiť len s Potvrdením o chorobe podpísaným jeho pediatrom. V týchto prípadoch budeme spolu v pravidelnom telefonickom alebo elektronickom spojení, aby sme mohli sledovať priebeh ochorenia a podľa potreby dieťa zavolať  na vyšetrenie. Na záver vystavíme Potvrdenie o chorobe, ktoré bude obsahovať  dátum ukončenia izolácie. 

Vaše deti si môžu pozrieť príbeh o koronavíruse TU.
V prípade potreby psychologickej podpory môžete kontaktovať psychológa, prideleného primárnej pediatrii – Mgr. Zuzanu Palenčárovú.
Čerstvé informácie o koronavíruse môžete získavať cez aplikáciu Moje ezdravie 
Tefonicky informácie na t.č. 0800 221 234